The School Weekly - 4th April 2016

WEATHER
The whole week the weather was clear, hot and sunny. Afternoons were so sunny that it had become difficult to go out in the sun. Temperatures have shot up by 2°C. Highest was recorded at 39°C and lowest at 24°C. Humidity dropped down to 25% and wind blew at 14 km / hour.
CAMPUS NEWS
Friday, 1st April: After two weeks the School was abuzz again with student life. All students went to their new classes and the Book Store was crowded with parents to buy new books and uniform.
SKILL
The Friendly Monster

I hide deep in the forest
Because I am sky
People don’t like me
They just pass me by
My ears are so funny
And my colour is little strange
The teeth that I have
I need to properly arrange
Yet my heart is so big
And I just wanted to share
All of these feelings
With all those who really care.
Manish Paliwal/VIII/ RH
Science
The imagination we make
Are the discoveries we create
The dream of yesterday
Is the present of today
Nothing is impossible
Everything is possible
As the word impossible itself says
I’ m possible
Who says
There are no wonders
It is the science
The gift of God that made everything a wonder
And marvel
It made discoveries that are
Unable to believe,
Difficult to understand
And unique to create
So believe in Science
As it is the future of tomorrow.
Priyank Rathod / X A/ DH.

STUDY
Tuesday, 29th March: PTM (Parent Teacher Meeting) was organized for Nursery to XII. About 99% parents attended the meeting. Majority of them were satisfied with their ward’s performance.
Saturday, 2nd April: The 23rd Annual Prize Distribution 2015-2016 ceremony was an occasion to acclaim the achievements of the Fabindians who had attained excellence in academic and co-curricular spheres through their dedicated efforts and perseverance. Felicitating the achievers not only motivates them to set new benchmarks for themselves, but also spurs on their peers to aim for similar heights. Some Parents graced the occasion by their presence for the ceremony. Winners and achievers were seen excited mount the stage to take their trophies and medals. Staff and Principal were invited to do the honour of giving away the awards for the ceremony
Excitement spread among students when the announcement for the four House Trophies was done. House Trophies were for the first time awarded to the houses.

Winners of the House Trophies of Excellence for the year 2015-16
Loomis Chaffee Trophy of Excellence in Skill: Gandhi House
The Bissell Trophy of Excellence in Sport: Raman House
The Surana Trophy of Excellence in Study: Raman House
Congratulations to all the winners!

The proud achievers in the various categories included:
THE FABINDIA SCHOOL
PRIZE DISTRIBUTION 2015-16
ACADEMICS
CLASS
Nursery
House
1st Rank
Alveera   Khan
2nd Rank
Krishn Choudhary
3rd Rank
Kanishka Rajpurohit
1st In Eng.
Alveera khan
1st In Hin.
Alveera khan
1st In Maths
Alveera khan
1st In EVS
Krishn Choudhary
CLASS
LKG
House
1st Rank
Khushal Singh
Raman
2nd Rank
Bhavya Sompura
Teresa
3rd Rank
Gaytri Choudhary
Gandhi
1st In Eng.
Khushal Singh
Raman
1st In Hin.
Khushal Singh
Raman
1st In Maths
Kanika Rajpurohit/Bhavesh Choudhary
Raman/Teresa
1st In EVS
Khushal Singh
Raman
CLASS
UKG
House
1st Rank
Ketan Solanki
Teresa
2nd Rank
Simran Soni
Raman
3rd Rank
Kritika Choudhary
Gandhi
1st In Eng.
Simran Soni/Ketan Solanki
Raman/Teresa
1st In Hin.
Simran Soni
Teresa/Teresa
1st In Maths
Ketan Solanki/Divyanshi Singh
Raman
1st In EVS
Simran Soni/Ketan Solanki/Kritika Choudhary
Raman/Teresa/Gandhi
CLASS
I
House
1st Rank
Tamanna Solanki
Dhyanchand
2nd Rank
Soumyajeet Solanki
Teresa
3rd Rank
Yashvi Soni
Gandhi
1st In Eng.
Tamanna Solanki
Dhyanchand
1st In Hin.
Tamanna Solanki
Dhyanchand
1st In Maths
Soumyajeet Solanki
Teresa
1st In EVS
Tannya Tripash
Teresa
CLASS
II
House
1st Rank
Devansh Rajpurohit
Gandhi
2nd Rank
Daksh Rajpurohit
Teresa
3rd Rank
Abhilasha Mansion
Raman
1st In Eng.
Devansh Rajpurohit
Gandhi
1st In Hin.
Devansh Rajpurohit
Gandhi
1st In Maths
Devansh Rajpurohit
Gandhi
1st In EVS
Devansh Rajpurohit
Gandhi
CLASS
III
House
1st Rank
Punit Dave
Raman
2nd Rank
Dhawan Choudhary
Teresa
3rd Rank
Chitrangna Bharti
Gandhi
1st In Eng.
Punit Dave
Raman
1st In Hin.
Dhawan Choudhary
Teresa
1st In Maths
Ritu Parihar
Dhyanchand
1st In EVS
Punit Dave
Raman
CLASS
IV
House
1st Rank
Mangilal Dewasi
Raman
2nd Rank
Riya Vaishnav
Dhyanchand
3rd Rank
Riya Chouhan
Teresa
1st In Eng.
Meenakshi Sirvi
Dhyanchand
1st In Hin.
Mangilal Dewasi
Raman
1st In Maths
Chandan Sirvi
Raman
1st In EVS
Mangilal Dewasi/Riya Vaishnav
Raman/Dhyanchand
CLASS
V
House
1st Rank
Manisha Kanwar
Raman
2nd Rank
Kritika Rajpurohit
Raman
3rd Rank
Jatin Tripash
Gandhi
1st In Eng.
Jatin Tripash
Gandhi
1st In Hin.
Priyanka Kanwar
Raman
1st In Maths
Yuvraj Ranawat
Gandhi
1st In EVS
Jatin Tripash/Amrit Choudhary
Gandhi/Dhyanchand
CLASS
VI
House
1st Rank
Aryan Choudhary
Dhyanchand
2nd Rank
Archana Koratkar
Gandhi
3rd Rank
Mahendra Parihar
Dhyanchand
1st In Eng.
Archana Koratkar
Gandhi
1st In Hin.
Archana Koratkar
Gandhi
1st In Maths
Archana Koratkar/Aryan Choudhary
Gandhi/Dhyanchand
1st In Science
Aryan Choudhary
Dhyanchand
1st In Social Studies
Archana Koratkar
Gandhi
CLASS
VII
House
1st Rank
Kreena Rao
Dhyanchand
2nd Rank
Diksha Choudhary
Gandhi
3rd Rank
Mansi Choudhary
Dhyanchand
1st In Eng.
Kreena Rao
Dhyanchand
1st In Hin.
Kreena Rao
Dhyanchand
1st In Maths
Kreena Rao
Dhyanchand
1st In Science
Kreena Rao/Diksha Choudhary
Dhyanchand/Gandhi
1st In Social Studies
Kreena Rao
Dhyanchand
CLASS
VIII
House
1st Rank
Dhruv Ojha
Raman
2nd Rank
Avinash Sen
Raman
3rd Rank
Ajaypal Meena
Gandhi
1st In Eng.
Dhruv Ojha/Kinjal Rao
Raman/Dhyanchand
1st In Hin.
Dhruv Ojha
Raman
1st In Maths
Dhruv Ojha
Raman
1st In Science
Dhruv Ojha
Raman
1st In Social Studies
Dhruv Ojha
Raman
CLASS
IX
House
1st Rank
Muskan Rathod
Teresa
2nd Rank
Suryaveer Singh
Dhyanchand
3rd Rank
Lokendrapal Singh
Teresa
1st In Eng.
Muskan Rathod
Teresa
1st In Hin.
Muskan Rathod
Teresa
1st In Maths
Muskan Rathod
Teresa
1st In Science
Muskan Rathod
Teresa
1st In Social Studies
Muskan Rathod
Teresa
CLASS
XI(Sc)
House
1st Rank
Blessy Maria
Dhyanchand
2nd Rank
Khusbhoo Rajpurohit
Teresa
3rd Rank
Pooja Solanki
Dhyanchand
CLASS
XI(Com)
House
1st Rank
Yash Soni
Raman
2nd Rank
Prachi Soni
Teresa
3rd Rank
Ahmed Raza
Dhyanchand
1st In Eng.
Blessy Maria
Dhyanchand
1st In Hin.
Khusbhoo Rajpurohit
Teresa
1st In Maths
Pooja Solanki
Dhyanchand
1st In Chemistry
Pooja Solanki
Dhyanchand
1st In Physics
Pooja Solanki
Dhyanchand
1st In Biology
Blessy Maria
Dhyanchand
1st In Accounts
Yash Soni
Raman
1st In B.St.
Yash Soni
Raman
1st In Economics
Yash Soni
Raman
100% ATTENDANCE
CLASS
Name
House
I
Mohammad Anas Zai
Raman
I
Taruna Gehlot
Gandhi
V
Ritu Chundawat
Raman
VIII
Gajendra Singh
Dhyanchand
XII
Vaishali Rao
Gandhi
XII
Khushagra Singh
Teresa
Prize Distribution 2015-16
Co-Curricular Activity
English Recitation Competition – 17/4/15

Upper Kindergarten:
I Mannat Rajpurohit/ UKG
II Yash Ojha/ UKG
III Ketan Solanki/ UKG
Lower Kindergarten:
I Bhavya Sompura/ LKG
II Gayatri Choudhary/ LKG
III Alvera/ LKG
Group A
I Ajaypal Meena/II A/DH
II Raj Rajeshwar/II B/TH
III Akeel Mohammad/II A/GH
III Bhuvnesh Singh/II B/DH
Group B
I Priyanka Kanwar/V B/RH
II Jatin Tripash/VB/GH
III Krishnapal Singh/V B/TH
Inter House Anuchhed Lekhan Competition Results: - 21/4/15
Group 'A' Class VI-VIII
I Aman Singh/VII/RH
II Krisha Dave/VII/GH
III Diksha Choudhary/VII/GH
Group B: Class IX-XII
I Pradeep Singh/XB/GH
II Sanjeev Chaturvedi/IX/DH
III Chandu Gaur/XII/RH
Inter House Story Telling Competition – 11/7/15
I Siddhi Vyas/V B/GH
II Mimansha Chouhan/V B/DH
III Riya Vaishnav/IV A/DH
Intra Class Essay Writing Competition – 16/7/15
I Archana Koratkar/VI B/GH
I Aman Singh/VII/RH
I Avinash Sen/VIII/RH
I Muskan Rathod/IX/TH
I Suryaveer Singh/IX/DH
I Kritika Mansion/X/GH
I Khushboo Rajpurohit/XI/TH
I Mamta Chouhan/XII/GH
Junior Inter House Patriotic Song Competition results: 14/8/15
I Sir. C. V. Raman House
II Mahatma Gandhi House
III Maj. Dhyanchand House
Senior Inter House Elocution Competition – 1/8/15
Results:
Group A
I Khushi Rao/X/GH
I Jaswant Singh/X/RH
II Blessy Maria/XI/ DH
Group B
I Aryan Sirvi/VI/DH
II Kinjal Rao/VIII/ DH
III Rakesh Suther/VIII/TH
Senior Inter House Poster making Competition – 3/10/15
I Amrit Choudhary/X/RH, Tanvi Parmar/IX/RH
II Aditya Pratap Singh/X/GH, Deepika Soni/ X/GH
III Khushi Rao/X/GH, Radhika Singh/X/GH
Inter House Essay Writing Competition: 27/11/15
Middle Section: Class VI to VIII
I Kreena Rao/VII/DH
II Anumesh Rao/VII/GH
III Diksha Choudhary/VII/GH
Senior Section: Class IX to XII.
I Khushi Rao/X/GH
II Khushboo Rajpurohit/XI/TH
III Suryaveer Singh/IX/DH
Inter House English Debate Competition (Middle) – 17/10/15
I Ayran Sirvi VI TH
II Dhruv Ojha VIII RH
III Kreena Rao VII TH
Inter House English Debate Competition (Senior)
I Suryaveer Singh IX DH
II Blessy Maria XI DH
III Pooja Dutta XI GH
Inter House Western Dance Competition (Junior) – 2/5/16
1st Position (Teresa House)
Kunal Rajpurohit V B     
Riya Chouhan IV B   
Harshit Rajpurohit V A     
Akshita Soni III A     
Dhawan Choudhary III A     
Meenakshi Choudhary VI B  
2nd Position (Gandhi House)
Vinita Rirvi V B
Rahul Choudhary III A
Prince Asarsa V B
Jatin Tripash V A
Izhaan Aara VI B
Siddhi Vyas V A    
Inter House Dramatics Competition – 31/1/16
Dhyanchand House
Varun Malviya VI
Gungun Sheikh VI
Charu Vaishnav VI
Gayatri Rathod VI
Vishal Rathod VI
Mahendra Parihar VI
Kreena Rao VII Kunal Rajpurohit V
Nitesh Jain VIII
Pushpendra Singh VII
Aditya Rathod VII
Teresa House
Dilip Chouhan VII
Laxman Rajpurohit VII
Krishnapal Rajpurohit V
Prithvipal Dahiya VII
Tanisha Champawat VIII
Harish Rajpurohit V
Kunal Rajpurohit V







The School Weekly Archive